19.02.2008 - 26.02.2008r. Zimowy pobyt w Szwecji

Za sprawą naszej szwedzkiej przyjaciółki Pani Katarzyny Krajewskiej w lutym 2008 r. Nasze dzieci mogły spędzić wspaniały tydzień podczas ferii zimowych, na malowniczo położonym Aboda Klint k. Hogsby.

Dzięki Pani Kasi, jej uporowi, samozaparciu i wielkiemu sercu udało się kolejny raz odwiedzić kraj bogaty w złoża naturalne i nieskażoną cywilizacją przyrodę stanowiącą dobro narodowe Szwecji.

Jak zwykle pobyt obfitował we wspaniale niespodzianki i atrakcje. Ale główna atrakcję zimowego pobytu stanowiła nauka jazdy na nartach! W przerwach między kolejnymi narciarskimi szusami, Pani Krysia zapewniła nam rozrywki dla "ducha" między innymi zwiedzaliśmy:

 • miasto Kalmar - zobacz stronę www
 • Castle Kalmar - historyczny zamek-twierdza i rezydencja królów szwedzkich, w której w XVI w. Podpisana została Unia Kalmarska, a w XVI w mieszkała m. in. Katarzyna Jagiellonka. Ten ceglany czworobok z okrągłymi wieżami w rogach oraz większą na planie kwadratu wieżą bramną otoczony murami obronnymi z bastionami robi jednak nie większe wrażenie niż średniej wielkości polskie siedziby magnackie. Wnętrza zaś są w nim raczej ubogie ,gdyż to, co było cennego przed wiekami przewieziona do Karlskrony.
  zobacz stronę www
 • muzeum zatopionego statku (Muzeum Regionalne — Kalmar lans museum, a w nim przedmioty wydobyte ze słynnego wraku okrętu Kronan oraz największa w Szwecji kolekcja złotych monet
 • Hogsby — (szw.Hogsby kommun) to jedna a 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie kalmar, siedziba jej władz jest Hogsby. Pod względem zaludnienia Hogsby jest 265 gmina w Szwecji. Zamieszkuje ja 6244 osób, z czego 49,2% to kobiety (3072) i 50,8% to mężczyźni (3172). W gminie zameldowanych jest 417 cudzoziemców. Na każdy kilometr kwadratowy przypada 8,28 mieszkańców. Pod względem wielkości gmina plasuje się na 130 miejscu.

Odwiedziliśmy również:

 • świetlicę środowiskową dla dzieci i młodzieży Hogsby, w której odbyły się warsztaty artystyczne pod okiem profesjonalnej malarki
 • skansen w Hogsby — podchody połączone z konkursem wiedzy o Szwecji
 • ognisko wychowawcze w Hogsby ze ścianką wspinaczkową, naukę egzotycznego tańca brzucha, grą w tenisa stołowego
 • Wodny Park Rozrywki
 • kibicowaliśmy miejscowej drużynie podczas meczu hokeja na lodzie.

To były niezapomniane chwile, pełne radości i nowych wrażeń, doznań. Dziękujemy Pani Krysi, że mogliśmy tego wszystkiego doświadczyć.

foto: Materiał BZPOiW